Kozia Zagroda

Start


Gospodarstwo rolne w Złotym Potoku zaprasza na wypoczynek!

Czekają na Państwa tutaj mili Gospodarze wraz z ich stadem owiec i kóz, a za miedzą głębia jeziora, stadnina koni i … mnóstwo przeżyć! Dawniej niezapomnianym przeżyciem i prawdziwym wypoczynkiem był pobyt u dziadków na wsi - codzienne obcowanie ze zwierzętami, przygody wśród łąk, pól i lasów, obiad pod drzewami starego sadu, kąpiele w jeziorze czy pomoc przy pracach w gospodarstwie. Jak radośni, pełni energii wracaliśmy do domu! Dzisiaj właśnie takie radosne niezapomniane dni oferujemy Państwu w naszym gospodarstwie.

Do dyspozycji Państwa jest domek z dwiema sypialniami, pokojem z kominkiem, łazienką, w pełni wyposażoną kuchnią i słonecznym tarasem. W dużym domu znajdują się pokoje z łazienkami i serwowanym śniadaniem. A każdy szczegół to natura – glina, kamień, olejowane drewno. Dla campowiczów mamy małe pole namiotowe i jedną przyczepę campingową. Na śniadania i obiadokolacje serwujemy pyszności z produktów własnych i okolicznych zaprzyjaźnionych gospodarstw. Nasze wegetariańskie posiłki znalazły uznanie całej rzeszy naszych Gości z Portugalii, Niemiec, Holandii czy USA. Tutaj dzieci jak i rodzice nauczą się, pod uważnym okiem gospodarza, doić kozy i strzyc owce. W pobliżu znajdą Państwo wiele możliwości, aby kulturalnie, historycznie i sportowo wzbogacić swoj pobyt. Bliskość granic czeskiej i niemieckiej, duża liczba zamków, pałacow, domów przysłupowych jak i dziesiątki kilometrów szlaków pieszych i rowerowych przyczynią się do urozmaicenia urlopu. 

Kamienna tablica nad wejściem do domu informuje, że nasz dom został wybudowany w 1865 roku przez H.Schella. W 1996 roku zostaliśmy opiekunami tego miejsca. Jak wszystkie stare budynki w tym regionie jest on w całosci wybudowany z naturalnych materiałów, co podczas remontów wzięliśmy pod uwagę i dołożyliśmy wszelkich możliwych starań, aby tak pozostalo, wykorzystując głównie drewno, olej, wapno i glinę. Pragniemy, aby nasz dom był żywym organizmem i integralną częścią otaczającej nas natury. W ten sposób powstały trzy gościnne pokoje, w tym dwa z własnymi łazienkami.Na parterze znajdują się pokój z kominkiem i biblioteczka, jeszcze jedna łazienka i kuchnia, w której przygotowujemy dla Gości posiłki. Stary budynek gospodarczy przebudowaliśmy na domek dla Gości ze wszystkimi możliwymi wygodami.

Do filozofii naszego życia należą poszanowanie i respekt w stosunku do otaczającej nas natury ze wszystkimi jej elementami, takimi jak zwierzęta, rośliny, woda, ziemia, etc. Jesteśmy wegetarianami, unikamy, jak dalece to możliwe, używania plastiku, segregujemy odpady i stosujemy ekologiczne środki czystości. W gospodarstwie nie mamy telewizora, w zamian posiadamy kilkujęzyczną biblioteczkę, w której można zawsze coś ciekawego dla siebie znaleźć, jak i dostęp do internetu. Nie palimy tytoniu, dlatego dla Gości przygotowaliśmy miejsca, w których można się oddać swojej przyjemności. Produkty, z których przygotowujemy dla nas i dla naszych Gości posiłki, w dużej mierze nabywamy u zaprzyjaźnionych rolników lub pozyskujemy z własnego ogrodu czy od naszych zwierząt. Pragniemy promować lokalnych producentów ekologicznej żywnosci i “zarażać” naszych Gości frajdą unikania zakupów w marketach. Pragnąc się dzielić pięknem naszego miejsca zapraszamy wszystkich, którym odpowiada nasz ogląd świata i którzy chcielliby zasmakować wypoczynku na wsi oraz prostoty życia blisko natury. 

Jak do nas dojechać?

Nasza zagroda znajduje się na Pogórzu Izerskim, w woj. dolnośląskim, w pobliżu granicy czeskiej i niemieckiej. Złoty Potok leży 3 km od Gryfowa Śląskiego, w połowie drogi pomiędzy Jelenią Górą, a Zgorzelcem, od Wrocławia dzieli go 160 km, od Pragi 150 km, od Berlina 230 km, a od Drezna 130 km. 

Oferujemy Państwu noclegi w naszym gospodarstwie ze śniadaniem i obiadokolacją. Serwowane przez nas posiłki są wegetariańskie, przygotowane z warzyw i owoców z własnego ogrodu i od zaprzyjaźnionych rolników oraz z produktów wytwarzanych lokalnie. Istnieje możliwość rozbicia namiotu i przywiezienia ze sobą zwierząt. Mamy miejsce na ognisko i grilla, jak również pastwisko dla koni i pomieszczenie na osprzęt. Udostępniamy rowery i kajaki. We wsi znajduje się plac zabaw dla dzieci. Możemy także zorganizować opiekę dla najmłodszych, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Prowadzimy wycieczki po okolicznych atrakcjach turystycznych oraz wędrówki górskie. Można zamówić sobie u nas sesję masażu klasycznego lub stóp.

Zapraszamy wszystkich chętnych zasmakowania życia na wsi do brania czynnego udziału w pracach gospodarczych, takich jak:

 • sianokosy
 • dojenie kóz
 • strzyżenie owiec
 • rąbanie drewna.

Dom położony jest 300 m od Jeziora Złotnickiego, w którym można do woli pływać, wędkować, uprawiać sporty wodne (sprzęt pływający dostępny jest w okolicznych wypożyczalniach) lub wędrować wokół jeziora. Proponujemy też – dla rannych ptaszków – kąpiele o 5:00 rano jako specjalną atrakcję. Jazda konna – dla początkujących i zaawansowanych. Zimą zapraszamy narciarzy biegowych i zjazdowych oraz amatorów wędrowek na rakietach śnieżnych. Parking i dom są monitorowane.

Zapraszamy wszystkich, którym miły jest wypoczynek w gospodarstwie ze zwierzętami w pobliżu jeziora i gór. Tutaj, w trójkącie trzech krajow, z dala od halasu turystycznego natłoku, na skraju wsi otoczonej łąkami i lasami, między jeziorem, a górami, znajduje się nasza Kozia Zagroda. Czegóż można sobie więcej życzyć poszukując kontaktu z naturą, spokoju, wyciszenia umysłu? Rano wschodzące słońce zagląda nam do okien, za dnia kąpiąc posiadłość w swoich promieniach, wieczorem zaś jego zachody na trwałe zapadają w pamięci swoją symfonią barw. Gwieździste niebo zaprasza do spędzenia nocy na łące.

A w deszczowe dni i noce; ciche zrazu leniwe, trwożne, monotonne krople deszczu pluszczą, szemrzą, bełkoczą spadając na dachy, drzewa, bijąc o szyby.

Krzyk bażanta konkuruje z pianiem koguta sąsiadow informując nas o budzącym się do życia dniu (oznajmiając nam początek dnia). Zaś na łąkach prócz naszych kóz i owiec pasą się nierzadko sarny i wygrzewa lis. Pobyt u nas kruszy napięcia i tworzy harmonię, dusza i ciało powracają do równowagi.

Nasze zwierzęta jak i my serdecznie zapraszamy do naszej zagrody!!!

Sigrid Häcker i Waldemar Kloska

Nasze gospodarstwo znajduje się na Pogórzu Izerskim. Najbliższym pasmem górskim są oczywiście Góry Izerskie ze Świeradowem i Szklarską Porębą – dwoma historycznymi uzdrowiskami regionu. Ze Szklarskiej szlaki biegną również w masywny grzbiet Karkonoszy – najwyższego pasma górskiego naszych stron, ze szczytem Śnieżki górującym na wysokości 1603 m n.p.m. Pod Śnieżką leży trzeci słynny kurort – Karpacz.

Na wschód i pn-wsch w kierunku Jeleniej Góry rozciągają się Góry Kaczawskie z Parkiem Krajobrazowym Doliny Bobru, a kapkę dalej – za Jelenią Górą – Rudawy Janowickie, które słyną z doskonałych warunków dla amatorów wspinaczki górskiej.

Karkonosze (objęte kuratelą Karkonoskiego Parku Narodowego) i Góry Izerskie oferują niezliczoną ilość szlaków pieszych wędrówek, słyną z pięknych tras zjazdowych i bazy sprzętu sportowego. Najbliżej od nas położony Świeradów (15 km) szczyci się nową oświetloną nartostradą i kolejką gondolową. Można wyjechać nią na Stóg Izerski, skąd wycieczka na Halę Izerską do Chatki Górzystów będzie do wykonania nawet dla rodziny z mniejszymi dziećmi lub osób starszych. Szklarska Poręba, Karpacz i Świeradów słyną również z pięknej drewnianej architektury oraz mnogości restauracji. Natomiast Cieplice i Świeradów to również uzdrowiska, oferujące źródła wód leczniczych. Należy też pamiętać, że Harachov po czeskiej stronie jest również wspaniałą wypoczynkową miejscowością, mającą dużo do zaoferowania dla amatorów sportów zimowych.

Każdy będzie tu mógł znaleźć coś dla siebie, a gdy się zmęczy, z ochotą wróci do naszego domu, by zażyć spokoju i ciszy.

Mówiąc o bliskości granicy czeskiej i niemieckiej, nie sposób nie wspomnieć o takich atrakcjach jak średniowieczny Zamek Frydlant po stronie czeskiej i miasto Gorlitz, zaraz na granicy niemieckiej, ze swoimi zabytkami starego miasta, Browarem i bardzo ciekawym zoo.

Nasze tereny pełne są również historii i zabytków z nią związanych. Mamy tu średniowieczne zamki z obowiązkowymi duchami i legendami, pałace, kościoły i klasztory, muzea, galerie sztuki i teatry. W XIX w. Kotlina Jeleniogórska należała do najmodniejszych terenów wypoczynkowych i turystycznych odwiedzanych przez takie osobistości jak:

 • Fryderyk Chopin
 • Izabela Czartoryska
 • Caspar David Friedrich
 • Johann Wolfgang Goethe
 • John Quincy Adams

Warto zobaczyć:

 • Zamki Czocha, Chojnik, Bolczów, Grodziec, Kliczków, ruiny zamku w Świeciu
 • Dolina Pałaców i Ogrodów: http://www.dolinapalacow.pl/
 • Pałac Schaffgotschów w Cieplicach
 • Renesansowy Dwór Czarne w Jeleniej Górze
 • Pocysterski zespół klasztorny w Cieplicach
 • Zespół pałacowo-parkowy w Grabiszycach
 • Zapora i elektrownia wodna na Jeziorze Złotnickim
 • Świątynia Wang w Karpaczu: http://www.wang.com.pl/index.php?D=51
 • Sztolnie w Kowarach: http://www.sztolniekowary.com/
 • Geopark – Kopalnia Św. Jana w Krobicy: http://swieradowzdroj.pl/2679-swieradowzdroj-geopark-kopalnia-sw-jana-w-krobicy
 • Kopalnia „Stanisław” – jedna z najwyżej położonych odkrywek w Europie, bazuje na żyle czystego kwarcu znajdujących się w Izerskich Garbach
 • Zakręt Śmierci na drodze ze Szklarskiej do Świeradowa
 • Izerski Park Ciemnego Nieba: http://www.izera-darksky.eu/izera/izera-pl.html
 • Projekt Astro Izery: http://www.astro.uni.wroc.pl/astroizery/park/park.html
 • Izerski Biegun Zimna – Hala Izerska
 • Rezerwat Torfowiska Izerskie
 • Kolorowe Jeziorka (Rudawy Janowickie) – na trzecim miejscu cudów Polski
 • Wodospad Kamieńczyka, Szklarki i Podgórnej
 • Loty widokowe i skoki spadochronowe – Góra Szybowcowa i lotnisko w Jeleniej Górze: http://aeroklub.jelenia.pl/
 • Huta Julia w Piechowicach: huta szkła, organizowane są warsztaty http://crystaljulia.com/
 • Najstarsze drzewo w Polsce – cis w Henrykowie
Slideshow Image 1

Panel klienta - Tenet - Serwisy Turystyczne
Kozia Zagroda